Woda

Woda to jedna z najpospolitszych substancji na powierzchni Ziemi, która w kosmologii uznawana jest za źródło wszelkiego życia. Już w czasach człowieka pierwotnego odgrywała decydującą rolę w diecie, a w ciągu setek lat dorobiła się bogatej symboliki – jest uniwersalnym atrybutem płodności, oczyszczenia, nieświadomości, uczuć, inicjacji czy narodzin. W związku z tym we śnie najczęściej odzwierciedla aktualny stan emocjonalny człowieka, jednak interpretacja tego motywu zależy od wielu czynników.
- Czy woda przynosi nam ukojenie, czy stanowi zagrożenie?
- Gdzie widzimy wodę (ocean, morze, rzeka, jezioro, staw)?
- Jakie ma cechy? Jest czysta/brudna, płytka/głęboka, spokojna/wzburzona, zimna/ciepła?
- Co robimy we śnie? Pijemy wodę, pływamy, kąpiemy się, topimy czy płyniemy statkiem?
- Kto występuje w naszym śnie?

W naszym senniku przedstawiamy ogólne znaczenie snu o wodzie, dlatego warto odszukać powyższe hasła/pytania związane z wodą. W ten sposób otrzymamy pełną wiedzę potrzebną do wyjaśnienia snu.

Szczegółowe znaczenie snu:
- Czysta, przejrzysta woda odzwierciedla dobre samopoczucie śniącego, poukładane myśli, stabilność emocjonalną. Jeżeli wpadamy we śnie do czystej wody, jest to oznaka niespodziewanego szczęścia.
- Brudna woda jest ostrzeżeniem przed dolegliwościami zdrowotnymi, może też symbolizować osamotnienie, smutek, skomplikowane sprawy życiowe. Gdy wpadamy do mętnej wody, sen oznacza, że popełnimy fatalny w skutkach błąd.
- Płytka woda może odnosić się do zbyt powierzchownego charakteru lub sygnalizować, że w pewnych kwestiach powinniśmy postawić sobie wyżej poprzeczkę.- Głęboka woda, w tym nurkowanie w niej symbolizuje poznawanie siebie, prawdy o naszym charakterze.
- W wielu religiach zanurzenie się w wodzie symbolizuje chrzest, oczyszczenie i odrodzenie. Dla śniącego może to być znak, że trzeba się zmienić, pójść nową życiową ścieżką.
-Sen o zimnej wodzie to ostrzeżenie przed fałszywymi ludźmi, rozczarowaniem. Motyw może wskazywać, że powinniśmy przejrzeć na oczy, przestać żyć złudzeniami.
- Picie wody zwiastuje zaspokojenie potrzeb. Według wielu senników picie zimnej wody jest pozytywnym symbolem kojarzonym ze zdrowiem, natomiast ciepła sygnalizuje chorobę.
- Kąpiel symbolizuje oczyszczenie duszy, pozbycie się dręczących myśli, wyrzutów sumienia. Sen o kąpieli może pojawić się na przykład w przełomowych momentach naszego życia, kiedy rozstajemy się z partnerem, przeprowadzamy czy zmieniamy pracę.
- Jeżeli we śnie daliśmy się porwać przez falę lub widzimy powódź zwiastuje to kryzys emocjonalny, brak kontroli nad naszym życiem.
- Gotująca się woda we śnie sugeruje, że powinniśmy panować nad swoim temperamentem, unikać niekontrolowanych wybuchów złości.
- Wytryskująca woda: niespodziewana radość.
- Wodzie źródlanej przypisuje się cudowne właściwości lecznicze, dlatego sen symbolizuje uzdrowienie duszy lub ciała, zmycie grzechów.
- Woda mineralna: spełnienie życzenia.
- Woda święcona symbolizuje poszukiwanie pomocy duchowej, oczyszczenia.
- Czerpanie wody zapowiada, że poznamy przydatną umiejętność, nauczymy się czegoś nowego.
- Wylewanie wody zapowiada kłopoty w pracy, pomyłkę.
- Chodzenie po wodzie odzwierciedla pewność siebie, świadomość swoich umiejętności, wznoszenie się ponad przeciętność.
- Pływanie łódką lub kołysanie się po łagodnych falach symbolizuje harmonię, spokój ducha, równowagę wewnętrzną.
- Szum wody zapowiada otrzymanie długo oczekiwanej wiadomości.
- Gdy ktoś nas oblewa wodą, sen jest sygnałem, by zmienić swój sposób myślenia, który nigdzie nas nie zaprowadzi.
- Woda wdzierająca się do domu: jeśli jest czysta to zapowiada wizytę gościa, jeśli mętna to zwiastuje awanturę domową.
- Zielona woda: mamy zbyt wygórowane oczekiwania, zachowujemy się niedojrzale.
- Jeśli oparzyliśmy się wrzątkiem, to sen ostrzega przed nieostrożnym zachowaniem.
- Jeżeli widzimy osoby kąpiące się we wodzie, sen odzwierciedla poprawne relacje z przyjaciółmi.
- Gdy widzimy kogoś na brzegu rzeki: sen obrazuje nasze wątpliwości, zahamowania.
- Jeżeli widzimy we wodzie własne odbicie, sen może ostrzegać przed złudzeniami.
- Sen, w którym wpadamy do wody zapowiada niespodziewane wydarzenie.
- Sen o wannie i prysznicu może wskazywać na potrzebę odpoczynku, relaksu.
- Pistolet na wodę sugeruje, że śniący w nienaturalny, sztuczny sposób wyraża swoją agresję i negatywne emocje.
- Sny, w których jesteśmy w auqaparku, jeździmy na nartach wodnych, pływamy na basenie czy gramy w piłkę wodną należy traktować w kategoriach rozrywki – sen będzie więc sygnałem, że potrzebujemy relaksu i dobrej zabawy.
- Rzeka jest w ciągłym ruchu więc jest postrzegana jako uniwersalny symbol egzystencji, przemijania, zmian. Spokojny nurt odzwierciedla przemyślane decyzje śniącego, plany będące pod kontrolą. Wzburzona rzeka wskazuje natomiast na chaotyczne i przypadkowe działania, które przynoszą więcej szkody niż pożytku.
- Morze to wielka otchłań, która odzwierciedla stan emocjonalny śniącego – spokojne fale wskazują na harmonię wewnętrzną, natomiast sztorm, wysokie fale sygnalizują, że nie potrafimy poradzić sobie z naszymi uczuciami i emocjami.
- Jezioro symbolizuje tajemnicę.

Hasła pokrewne:

Wodospad

Wodospad to potężna siła, dlatego kojarzony jest z przypływem energii, pozytywnych myśli, uwolnieniem się od jakiegoś problemu. Z racji silnego przepływu wody sen o wodospadzie może zapowiadać też bardzo pomyślne i udane interesy. - Spadająca woda symbolizuje nową energię, optymizm, nowe wyzwania. - Jeśli śniący stoi pod wodospadem, to czysta woda symbolizuje oczyszczenie ciała i umysłu, zmywa nasze brudy psychiczne i dręczące myśli. Brudna woda reprezentuje w tym przypadku zalew negatywnych emocji, wtedy sen sugeruje, że jesteśmy przytłoczeni, mamy trudności z kontrolowaniem swoich emocji.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Akceptuję to