Wąż

Wąż to nie tylko najbardziej złożony zwierzęcy symbol senny, ale i prawdopodobnie najstarszy. U jednych gad ten budzi lęk i strach, u innych wywołuje fascynację, dlatego przez setki lat dorobił się skrajnej symboliki, w zależności od danej kultury czy religii. Interpretacje snu o wężu oparliśmy w głównej mierze o symbolikę chrześcijańską, ale uwzględniliśmy również inne wierzenia.

W religii chrześcijańskiej wąż jest symbolem grzechu, zła i upadku ludzkości, o czym wie każdy, kto zna historię Adama i Ewy. Podstępny wąż nakłonił pierwszą kobietę na świecie do zjedzenia zakazanego owocu, przez co wraz z Adamem musiała opuścić raj. Koszmary senne o tym gadzie mają więc dla katolików negatywny wydźwięk, zwłaszcza, że jest to również bardzo niebezpieczne stworzenie, które w całości potrafi połknąć ofiary wielokrotnie większe od siebie. Sen o wężu ostrzega więc zarówno przed fałszywymi ludźmi, własnymi słabościami jak i pokusami – niewiele bowiem potrzeba by zniszczyć własne szczęście.

O ile w chrześcijaństwie wąż jest postrzegany jako wcielenie szatana, to wiele kultur przedstawia go jako symbol pozytywny. W świecie antycznym oswojone węże trzymano w świątyniach uzdrawiania, a postać tego gada przyjmował grecki Bóg medycyny Asklepios. Na leczniczą symbolikę węża wskazuje też Mojżesz oraz psycholog Carl Jung, który dwa węże umiejscowione na lasce Merkurego interpretuje jako emblemat medycyny homeopatycznej. W tym kontekście sen o wężach (na przykład koloru zielonego) może być więc świetnym zwiastunem dla chorych osób, że wreszcie odzyskają zdrowie.

Szczegółowe znaczenie snu:

Wąż

Przeszukaj sennik:

Interpretacja innych snów