Paznokcie

Paznokieć, mimo niewielkiego rozmiaru odgrywa znaczącą rolę w naszym życiu. Nie tylko chroni delikatną skórę opuszków palców i umożliwia wykonywanie dłoniom wielu czynności, w których potrzebna jest precyzja, ale i pozwala zdiagnozować niektóre choroby wewnętrzne czy skóry. Symbolika paznokci w snach najczęściej ma więc związek ze zdrowiem, zdolnością do obrony, siłą, agresją, wolą walki oraz sygnalizuje problemy w niektórych aspektach naszego życia.

Szczegółowe znaczenie snu:
- Zadbane paznokcie pojawiające się we śnie świadczą o dobrej kondycji naszego organizmu, symbolizują także pewność siebie, zdecydowanie.
- Krótkie paznokcie ostrzegają przed chorobą i często oznaczają nastanie smutnego czasu dla śniącego. Krótkie paznokcie w starodawnych sennikach egipskich odczytywano zazwyczaj jako zapowiedź biedy.
- Długie paznokcie to symbol agresji, siły i „drapieżności”. Sen może być ostrzeżeniem, by nie angażować się bezmyślnie w żadne spekulacje czy konflikty, gdyż możemy na tym tylko stracić. Długie paznokcie świadczą także o tym, że w razie niedostatku otrzymamy stosowną pomoc od bliskich nam osób. Według sennika egipsko-chaldejskiego długie paznokcie symbolizują umiejętne zarządzanie finansami.
- Długie paznokcie u nóg symbolizują wielki majątek.
- Jeśli śnimy o tym, że piłujemy własne paznokcie, to jest to zapowiedź czekającej nas w najbliższym czasie nudy. Piłowanie paznokci oznacza również, że powinniśmy postarać się wydawać znacznie mniej pieniędzy.
- Sen o obcinaniu paznokci odnosi się do inwestycji i lokat. Jeśli śniło nam się, że obcinamy paznokcie to znak, że nasze inwestycje będą zyskiwać na wartości, a w przyszłości przekonamy się, że warto było oszczędzać i mądrze lokować dostępne środki.
- Obcinanie paznokci innej osobie może być zapowiedzią groźnej choroby kogoś z rodziny. To również symbol nieoczekiwanego spotkania ze znajomymi lub przyjaciółmi.
- Jeśli w swoim śnie obcinamy paznokcie u nóg, to grozi nam szybki upadek na zdrowiu lub niewielkie straty finansowe.
- Wyrywanie paznokci wróży śniącemu wielką biedę.
- Złamanie paznokcia świadczy o frustracji śniącego, poddaniu się, apatii. Kiedy śnimy, że łamią nam się wszystkie paznokcie to jest to sygnał, że nasza kondycja psychiczna jest w bardzo złym stanie.
- Jeśli śniło nam się, że nerwowo obgryzamy paznokcie to zapowiada to stresujący okres w życiu śniącego. Na szczęście wszystko zakończy się pozytywnie.
- Pomalowane paznokcie we śnie są symbolem erotycznym, mają dla dziewczyny związek ze sferą uczuć. Sen oznacza, że na jawie staramy się kogoś uwieść, nawet kosztem ostrej rywalizacji z inną kobietą. Na symbolikę erotyczną wskazuje przede wszystkim czerwony kolor lakieru.
- Czerwone paznokcie według niektórych senników wróżą ogromny sukces, który będzie jednak poprzedzony sporym cierpieniem.
- Różowe paznokcie symbolizują naszą gotowość do zabiegania o miłość.
- Paznokcie pomalowane na czarno są negatywnym symbolem – nie tylko świadczą o tym, że posiadamy dziwne potrzeby i podświadomie dążymy do ich zniszczenia, ale wskazują na agresję, złość, pragnienie zemsty.
- Jeśli śni nam się, że obserwujemy u innych polakierowane paznokcie, może to być sygnał, iż odczuwamy wobec kogoś wielką zazdrość z jakiegoś powodu.
- Sztuczne paznokcie we śnie sugerują poznanie nowych osób.
- Brudne paznokcie mogą świadczyć o wystąpieniu poważnych problemów w naszym życiu. Niewykluczone, że ktoś z naszych bliskich będzie miał wypadek. Na szczęście ostatecznie wszystko bardzo dobrze się skończy. Brudne paznokcie mogą świadczyć także o tym, że nie przywiązujemy zbyt dużej uwagi do naszego wyglądu.
- Jeżeli we śnie czyścimy brudne paznokcie podświadomie staramy się zatuszować wszystkie swoje złe uczynki. Może się okazać, że nie jest to jednak takie łatwe.
- Piłowanie brudnych paznokci świadczy o braku konstruktywnych zajęć i przeżywanej przez śniącego stagnacji w życiu osobistym, jak i zawodowym.
- Obserwowanie we śnie brudnych paznokci u innych osób świadczy najpewniej o tym, że nie podoba nam się towarzystwo, w którym przyszło nam przebywać.


powrót do sennika

Hasła pokrewne:

Broda

Zarost we śnie jest dla mężczyzny symbolem siły i mądrości, kobiecie wróży natomiast przejęcie na siebie obowiązków kojarzonych z płcią przeciwną.

Brwi

Bujne i mocne zwiastują, że wkrótce będziemy mieli powody do zadowolenia. Rzadkie i wypadające sygnalizują natomiast niepomyślne wydarzenia.

Brzuch

Sen o brzuchu ma wiele znaczeń, ale najczęściej jest związany z seksualnością i najgłębszymi uczuciami człowieka.

Długie włosy

Długie,zadbane włosy symbolizują siłę oraz wyrażają potrzebę niezależności śniącego. Rozczochrane długie włosy wskazują na rozpacz, zdenerwowanie.    

Fryzjer

Sen o fryzjerze symbolizuje zmiany, jakie zachodzą w życiu człowieka. Może być także przestrogą przed ludźmi, którzy za bardzo interesują się cudzym życiem.

Krew

Sen o krwi sygnalizuje kłopoty zdrowotne lub emocjonalne w życiu śniącego.

Krew menstruacyjna

Sen o krwi menstruacyjnej oznacza dla kobiety uwolnienie się od bolesnego problemu. Dla mężczyzny będzie to sygnał, że zaprzecza istnieniu żeńskiej części swojej osobowości.

Obcinanie włosów

Sen o obciętych włosach zwiastuje pogorszenie zdrowia.

Siwe włosy

Sen o siwych włosach sygnalizuje, by kierować się w życiu mądrością i doświadczeniem lub zapowiada zmartwienia.

Włosy

Piękne i bujne włosy we śnie odzwierciedlają siły witalne, dobrą kondycję psychofizyczną. Brudne włosy lub nieuczesane wskazują na kłopoty emocjonalne.

Wypadające włosy

Sen o wypadających włosach jest niepomyślnym sygnałem zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Zazwyczaj oznacza chorobę, osłabienie organizmu, pogorszenie sytuacji życiowej. Sen może też ostrzegać przed nieprzemyślanymi osądami oraz pułapkami, które zastawiają na nas wrogowie – inaczej będzie nam „łyso”.

Zęby

Zęby są symbolem witalności, siły i zdrowia, dlatego uzębienie w dobrej kondycji należy traktować jako obiecująca wróżbę. Negatywne znaczenie mają natomiast sny o złamanych czy zepsutych zębach.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Akceptuję to