Kościół

Pierwsze kościoły powstały w IV wieku i od tego czasu dla osób wierzących są miejscami wyjątkowymi, takimi, do których należy mieć szacunek. Wiele ważnych chwil w życiu chrześcijanina dzieje się w tym budynku: chrzest, komunia, wstąpienie w związek małżeński, aż po symboliczne pożegnanie się ze światem żywych. Sen o kościele jest więc odniesieniem do wartości moralnych i duchowych.

Kościół jako instytucja ma określoną hierarchię i porządek etyczny, więc może sugerować śniącemu, że należy postępować zgodnie z własnym sumieniem, ale też i ustalonym odgórnie prawem. Patrząc przez pryzmat niezmiennych obrzędów religijnych, które od lat przebiegają wedle ustalonego scenariusza, sen o kościele może oznaczać potrzebę uporządkowania swojego życia i wprowadzenia w nim systematyczności oraz konsekwencji.

Szczegółowe znaczenie snu:
- Widok kościoła z daleka może być dla śniącego informacją, że zostanie powstrzymany przed popełnieniem złego uczynku.
- Wchodzenie do świątyni odzwierciedla wiarę śniącego, jego miłość do Boga.
- Jeżeli wchodzimy do ciemnego kościoła, wtedy sen zapowiada chorobę lub pogrzeb kogoś znajomego.
- Uczestniczenie w uroczystościach kościelnych odzwierciedla przemianę duchową śniącego lub podkreśla jego głęboką wiarę.
- Jeżeli przechodzimy obok kościoła, zwiastuje to oczernianie naszej osoby przez nieprzychylnych i zawistnych ludzi.
- Zniszczony kościół zapowiada biedę i niedostatek, być może odzwierciedla kryzys wiary, zwątpienie śniącego.
- Płonący kościół oznacza, że śniący postępuje w życiu niewłaściwie.
- Gdy spowiadamy się księdzu w konfesjonale, wtedy w prawdziwym życiu czeka nas poniżenie i smutek. Spowiedź służy więc tylko na jawie, we śnie nie da się odkupić grzechów...
- Jeśli we śnie słyszymy śpiew w kościele, to jest to dobry znak, że spełnią się nasze życzenia.
- Jeżeli motywem snu jest modlitwa w kościele, wtedy można mieć nadzieję, że nasze prośby zostaną wysłuchane i spełnione.
- Datek na tacę zwiastuje nam miłe chwile w najbliższej przyszłości lub przypływ gotówki.
- Jeśli motywem koszmaru jest pogrzeb, wtedy czekają nas kłopoty w prawdziwym życiu.
- Budowa świątyni może być znakiem, że śniący zostanie doceniony na jawie lub weźmie udział w ważnym wydarzeniu.
- Krucyfiks zapowiada wizytę niemiłych osób.
- Drewniany kościół zwiastuje problemy.
- Kościół murowany wskazuje, że w naszym otoczeniu znajdują się wrogowie, którzy będą chcieli nam zaszkodzić.
- Gdy śnimy o ślubie w kościele, wtedy wróży to powodzenie w miłości.
- Kościół pełen ludzi jest sygnałem dla śniącego, że może liczyć na wsparcie innych ludzi w trudnych chwilach. Dla zbyt dumnych osób jest to jednocześnie sygnał, że prośba o pomoc nie przynosi ujmy.


Ołtarz
Ołtarz to miejsce, w którym najczęściej dokonuje się różnego rodzaju ofiary. Dla śniącego może to być więc osiągniecie własnego szczęścia, jak i ofiarowanie go komuś innemu.

Widok ołtarza ma trochę przewrotną symbolikę, jeśli chodzi o pary, oznacza bowiem dla nich kłótnie i niesnaski, a w najgorszym przypadku nawet rozwód. Z kolei singlom ołtarz przepowiada nowy związek, a nawet rychły ślub.
- Sen, w którym motywem jest zdobienie ołtarza zwiastuje szczęście i radość.
- Gdy we śnie modlimy się przed ołtarzem, wtedy oznacza to spełnienie naszych próśb.
- Jeżeli widzimy osobę klękającą przed ołtarzem, wtedy jest to znak, że ktoś potrzebuje naszej pomocy.

Spowiedź
Sen o spowiedzi może być spowodowany wyrzutami sumienia śniącego, dręczącą sprawą z przeszłości, która nie daje spać po nocach. Motyw spowiedzi powinien zwiastować ulgę, oczyszczenie umysłu ze złych myśli.
- Konfesjonał, który jest motywem snu, sugeruje, że możemy liczyć na naszych przyjaciół w trudnych chwilach.

Kaplica
Sen jest niepomyślną wróżbą dotyczącą kłótni w naszym otoczeniu lub słabych wyników w interesach. Wchodzenie do kaplicy jest na przykład przestrogą przed zbytnią ufnością wobec nieznajomych ludzi. Młodych ludzi wizja kaplicy ostrzega z kolei przed pomyłkami miłosnymi.

Katedra
Jeśli motywem naszego snu jest katedra, to jest to sygnał ostrzegawczy, by przestać tęsknić za rzeczami nieosiągalnymi i nierealnymi, zarówno jeśli chodzi o sferę duchową, jak i materialną. Sen podpowiada, by docenić to co mamy, umieć się tym cieszyć i jednocześnie przestrzega przed zarozumiałością.

Klasztor
Klasztor słusznie kojarzy się z wyciszeniem, miejscem odosobnienia i całkowitego skupienia, dlatego sen wskazuje na potrzebę przewartościowania pewnych rzeczy, poważnych przemyśleń nad własnym życiem, zarówno w sferze duchowej, jak i uczuciowej czy zawodowej.

We śnie mogą pojawić się duchowni, na przykład ksiądz lub mnich. Wtedy postać tą należy traktować jako senny portret naszego opiekuna i anioła stróża, możliwe nawet, że udzieli nam wskazówek dotyczących życiowych spraw.

Czasami sen, w którym jesteśmy mnichem wskazuje na porzucenie uciech cielesnych, negacji własnej sfery seksualnej.

Złym znakiem dla śniącego jest zburzony klasztor, wtedy odzwierciedla to niemożność odwrócenia sytuacji życiowej, brak warunków do skupienia i realizacji własnych pomysłów.

Podczas fantazji z kościołem mogą pojawić się różne wątki i różni ludzie, choćby ksiądz. Zapraszamy więc do osobnego artykułu, w którym podpowiadamy jak interpretować motyw duchownego, a nawet papieża we śnie.


powrót do sennika

Hasła pokrewne:

Anioł

Anioł we śnie zapowiada poprawę naszego losu, pozytywne zdarzenie. Sen wskazuje również, że możemy liczyć na wsparcie bliskich osób.

Balkon

Balkon sygnalizuje śniącemu, że jeśli chce rozwiązać jakiś problem musi wznieść się ponad przeciętność, na wyżyny swoich umiejętności

Budowa

Sen o budowie jest związany z życiowymi planami i ich aktualnym stanem realizacji.

Dom

Dom symbolizuje umysł i duszę człowieka oraz jego aktualne samopoczucie.

Dworzec kolejowy

Dworzec kolejowy jest miejscem o bardzo wymownej symbolice, zapowiada bowiem diametralne zmiany w życiu śniącego.

Hotel

Sen o hotelu jest zwiastunem podróży lub podświadomie symbolizuje chęć  ucieczki od codzienności.

Jezus

Sen o Jezusie zapowiada, że w naszym życiu przyjdzie w końcu ukojenie, uwolnimy się od problemów szargających naszą duszę.

Krzyż

Sen o krzyżu zapowiada, że nasze cierpienia i rozterki wkrótce się skończą.

Ksiądz

Jeśli ksiądz we śnie jest z nas zadowolony, oznacza to, że postępujemy zgodnie z sumieniem, możemy liczyć na wsparcie bliskich.Zły lub smutny duchowny jest przestrogą przed niemoralnym postępowaniem.

Matka Boska

Sen o Matce Boskiej sygnalizuje śniącemu, że w trudnych chwilach może liczyć na opiekę i wsparcie bliskich mu ludzi.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Akceptuję to