Klucze

Klucz jest przedmiotem nad którym pewnie nie zastanawiamy się zbyt często, chyba że go akurat zgubiliśmy. Najczęściej służy do otwierania zamków oraz kłódek, ale nazwa klucz jest używana również w muzyce, informatyce, lotnictwie czy zapasach.

Wizja klucza może mieć bardzo ważne znaczenie dla śniącego, gdyż jest on symbolem nowych możliwości, zmian, inicjacji, wskazówek do rozwiązania jakiegoś problemu, wiedzy. W sytuacji, gdy przyśni nam się klucz, warto podejmować odważne decyzje, na przykład zainwestować pieniądze czy zalegalizować udany związek. Gdy klucz jest zniszczony, złamany lub zgubiliśmy go, sen ostrzega przed kłopotami.

Szczegółowe znaczenie snu:
- Sigmund Freud uważa, że wkładanie klucza do dziurki od drzwi odzwierciedla akt seksualny. Klucz symbolizuje w tym przypadku penisa, dziurka kobiece narządy płciowe.
- Znalezienie klucza jest bardzo dobrym znakiem, gdyż uda nam się rozwiązać jakiś problem.
- Jeśli motywem jest zgubienie klucza, wtedy sen sugeruje, że boimy się zmian, nowej rzeczywistości, powinniśmy też uważać na spory z bliskimi. Gdy natomiast zapodzialiśmy gdzieś pęk kluczy, to wyraźny sygnał, że zbyt wiele szans przechodzi nam koło nosa. Fantazje te można również odnieść do aspektu intymnego – oznacza ona wtedy odmowę, oziębłość płciową kobiety, czy nawet impotencję u mężczyzny.
- Gdy we śnie uda nam się odnaleźć zgubiony klucz, jest to sygnał, że musimy z większym namysłem podchodzić do niektórych spraw. Jeżeli zguba się nie znajdzie, wtedy sen oznacza, że ktoś odkryje nasze tajemnice, pozna zamiary.


- Otwieranie drzwi zapowiada zmiany, podjęcie ważnej decyzji, rozwój osobisty.
- Jeśli nie możemy otworzyć zamka kluczem, sen zapowiada brak gotowości śniącego do podejmowania ważnych decyzji.
- Gdy we śnie ktoś próbuje otworzyć zamek w naszych drzwiach, zapowiada to że wkrótce będziemy mieli uciążliwych gości.
- Zamykanie drzwi na klucz to znak, że zostawiamy za sobą jakąś sprawę, tajemnicę, pewien etap w życiu.
- Wręczenie komuś pęku kluczy obrazuje nasze zaufanie do tej osoby lub udzielenie jej pomocy.
- Złamany klucz wróży chorobę lub nawet śmierć w najbliższym otoczeniu.
- Nowy klucz symbolizuje ważne odkrycie, nowe opcje i możliwości.
- Noszenie przy sobie kluczy jest odzwierciedleniem oszczędności ze strony śniącego, czasami nawet skąpstwa.
- Jeśli ktoś wręcza nam klucz, może to być ostrzeżenie przed fałszywymi ludźmi.
- Gdy przydarzy nam się sen, w którym oddajemy klucz do naszego domu, powinniśmy uważać, gdyż narażamy na niebezpieczeństwo naszą rodzinę.
- Podglądanie przez dziurkę od klucza wróży nieprzyjemności.
- Wytrych widziany we śnie to ostrzeżenie przed kradzieżą. Warto więc pilnować swoich dóbr materialnych, zwłaszcza w autobusie, na wakacjach czy dyskotece. Jeśli natomiast śniący znajdzie wytrych, wtedy uda mu się powstrzymać złodzieja. Czasami sen odnosi się do wspomnień, które śniący pozornie pozostawił już za sobą. Być może z jakiegoś powodu nagle wróciły.
- Złoty klucz odzwierciedla duży potencjał śniącego, jak i bogactwo, zaszczyty, mądrość, władze. Złoto reprezentuje też ważne życiowe wartości, dlatego sen powinien przynieść dobre wydarzenia.


powrót do sennika

Hasła pokrewne:

Drzwi

Sny, w których występują drzwi, są symbolem nowych możliwości, wynikiem podejmowanych decyzji.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Akceptuję to