Duch

Duch we śnie jest odniesieniem do naszej przeszłości, symbolem niedokończonych spraw i bolesnych wspomnień. Być może poczucie winy, stłumione lęki czy wydarzenia zamiecione pod dywan wróciły ze zdwojoną siłą i znów prześladują sumienie śniącego. Sen taki może być spowodowany jakąś niepewną, niezbadaną sytuacją, która przydarzyła się na jawie. To właśnie niewiedza powoduje strach, dlatego warto przyjrzeć się sprawie z innej perspektywy i stawić jej czoła. Jeżeli poznamy swojego wroga, łatwiej będzie go pokonać i oczyścić się emocjonalnie. Śniący może wyciągnąć jakieś konkretne wnioski z tego koszmaru, kierując się wyglądem ducha, jego intencjami czy tym co mówi, jeśli z nim rozmawialiśmy we śnie.

Duchy mogą pojawić się w naszym śnie pod różną postacią, na przykład znanych nam ludzi. Senniki dostarczają więc bardzo ciekawych interpretacji snów z duchami.

- Gdy widzimy zmarłych ludzi
Widok ducha zmarłej osoby we śnie dotyczy najczęściej relacji z tym człowiekiem. Warto popytać starsze osoby, rodziców, czy nie przydarzył im się sen, w którym widzą nieżyjących członków swojej rodziny lub znajomych. Wiele z nich odpowie twierdząco, ponieważ wizje z duchami zmarłych są najczęściej spowodowane bliskimi więzami uczuciowymi ze zmarłą osobą.

Osoby, które straciły któregoś z rodziców, partnera, rodzeństwo czy wspaniałą babcię nigdy tak naprawdę nie mogą się z tym pogodzić. Czas leczy rany, te jednak są zbyt głębokie, by nie sprawiały bólu. Każdy taki sen można traktować więc jako wyraz ogromnej tęsknoty i żalu, ale trzeba się z nich cieszyć. To bowiem jedyna szansa na kolejne spotkanie z bliskim nam człowiekiem, niestety już tylko w snach.

Sen o zmarłych krewnych niekiedy można traktować jako przestrogę, ostrzeżenie przed kłopotami, warto więc już po fakcie przypomnieć sobie, co próbował przekazać zmarły duch.


Pesymistyczna interpretacja snów z duchami bliskich ludzi mówi o pogorszeniu zdrowia, chorobie, a nawet śmierci dla śniącego lub kogoś z naszego otoczenia. Na szczęście rzadko się sprawdza.

Każdy, kto oglądał filmy „Uwierz w Ducha” czy „Casper” pamięta sceny, w których bohaterowie odchodzili do zaświatów po dokończeniu ważnych ziemskich spraw. Dla śniącego widok ducha może być więc pewnym pożegnaniem ze znajomym czy krewnym, który niedawno zginął. Być może także i oni musieli dokończyć pewne sprawy.

- Gdy duchem jest żyjąca osoba
Widok żyjącego człowieka, który jest duchem to już nieco trudniejszy do zinterpretowania sen. Mogą to być bowiem osoby, które lubimy i te, których się boimy. Sny takie są więc najprawdopodobniej odzwierciedleniem naszych lęków lub sympatii. Według niektórych teorii wizja jest rzeczywistym kontaktem na poziomie duchowym i niematerialnym.

- Gdy śniący jest duchem
Fantazje, w których śniący jest duchem, są równie trudne do odszyfrowania. Po trochu wyjaśnia je zjawisko eksterioryzacji, czyli wrażenie postrzegania świata spoza własnego ciała fizycznego. Mniej naukowe teorie wskazują, że sny w których śniący jest duchem odzwierciedlają jego uczucie wyobcowania, oderwanie od rzeczywistości, czy problemy z zaakceptowaniem siebie. Koszmar taki podpowiada, że śniący nie wie jak dalej pokierować swoim życiem. Sen, w którym zamieniamy się w ducha symbolizuje również ucieczkę od odpowiedzialności, desperację.

Gdy koszmary tego typu pojawiają się pod wpływem alkoholu czy środków odurzających przesłanie jest jasne, że może to być ostatnia impreza śniącego w życiu i lepiej odstawić używki.

Inne znaczenie snu:
- Spotkanie we śnie obcego, groźnego i strasznego ducha symbolizuje nasze lęki oraz przykre wspomnienia dręczące duszę.
- Według niektórych interpretacji, widok ducha zapowiada przykre wiadomości dla śniącego. Czasami sen odnosi się do problemów, które dostrzega tylko śniący.
- Rozmowa z duchem to sygnał, że wkrótce spotka nas coś miłego.
- Jeżeli w koszmarze przestraszyliśmy się ducha to znaczy, że będziemy narażeni na przykrości.
- Duch we śnie może reprezentować coś niedostępnego, co jest poza naszym zasięgiem.
- Jeżeli widzimy ducha kobiety jest to znak, że czeka nas przyjemna nagroda, być może awans w pracy, zdany egzamin.
- Biały duch symbolizuje harmonię, szczęście i spokój, natomiast czarny problemy i trudności.
- Duch może też obrazować niepewność i strach przed śmiercią.
- Gdy zjawa dusi nas we śnie, to znak, że wydarzenia z przeszłości przeszkadzają nam w byciu sobą.
- Widok ducha rodziców we śnie ostrzega przed niebezpieczeństwem.
- Jeżeli śniący słyszy w koszmarach pukanie i hałas wywoływany przez duchy to zapowiada to kłopoty w jego życiu.


powrót do sennika

Hasła pokrewne:

Czarownica

Czarownica we śnie odzwierciedla strach przed złą, niszczycielską kobietą. Dobra wróżka oznacza, że możemy liczyć na wsparcie naszej opiekunki.

Diabeł

Diabeł we śnie jest ostrzeżeniem przed pokusami i niemoralnym postępowaniem.  

Magia

Jeżeli we śnie potrafimy czarować, wtedy sen wskazuje na duży potencjał. Widok magika jest natomiast ostrzeżeniem przed nieuczciwymi ludźmi.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Akceptuję to