Drzewo

Drzewa to piękne, potężne i charakterne rośliny, które w przeszłości uważano za siedzibę bogów. Ukazują one związek ducha, natury i zaświatów (zapuszczają korzenie w ziemi, a ich liście sięgają nieba) przez co od niepamiętnych czasów symbolizują życie człowieka. Ludzie chętnie szukają w sobie podobieństwa do nich i oddają im hołd, nic dziwnego, że drzewa często pojawiają się w horoskopach i naszych fantazjach.

Sen, w którym widzimy samotne drzewo, jest określeniem stanu naszej równowagi fizycznej i psychicznej. Jeżeli jest ono ładne, zdrowe, młode lub kwitnące, to sen ma pozytywne znaczenie i odzwierciedla dobrą kondycję śniącego. Uschnięte, umierające drzewo bez liści jest z kolei symbolem przeciwnym i oznacza pogorszenie stanu zdrowia, chorobę.

Interpretacje snów o drzewach są bardzo różnorodne, gdyż zależą także od konkretnej sytuacji oraz od gatunku rośliny. Wszystkie znaczenia zebraliśmy w jednym artykule! Polecamy też zapoznać się z horoskopem galijskim, który przedstawia podobieństwo ludzi i drzew

Inne znaczenia snu:
- Sadzenie drzewa związane jest z tworzeniem rodziny, realizacją poważnych planów życiowych, pracą nad jakimś ważnym projektem. Taki sen może mieć szczególne znaczenie dla mężczyzny.
- Widok drwali ścinających martwe drzewo jest złym prognostykiem, że umrze ktoś ze starszych, chorych lub niepełnosprawnych osób z naszego otoczenia. Jeśli rąbane drzewo jest zielone i zdrowe, to jest to zapowiedź nagłego zgonu osoby cieszącej się dobrą kondycją. Sen można odnieść również do jakiegoś projektu - drwale sugerują, że nic z niego nie wyjdzie. Jeśli to śniący rąbie drzewo we śnie, powinien się spodziewać straty majątku.
- Drzewo z gęstym listowiem zapowiada zyski, natomiast roślina bez liści oznacza straty lub symbolizuje ryzyko wypadku.
- Opuszczone gałęzie, zwisające do samego dołu, wyrażają stany depresyjne, apatię, zniechęcenie śniącego. Gałęzie ściśnięte lub przywiązane do pnia to odzwierciedlenie braku swobody życiowej, niezależności.
- Pień, który jest pochylony lub ma nienaturalne kształty, sugeruje śniącemu, że powinien odpocząć, ponieważ wizja ta odzwierciedla zmęczenie, nadmiar obowiązków, przytłoczenie, presję. Dziura w pniu lub szczelina widziana we śnie symbolizuje traumatyczne przeżycie, bolesny wypadek
- Rozerwane drzewo, które zostało porażone piorunem, jest odzwierciedleniem poważnych konfliktów szargających duszą śniącego. Wewnętrzne dylematy często mają charakter egzystencjalny i mogą przysporzyć realnych kłopotów na jawie.
- Wykopane lub podkopane korzenie są symbolem oderwania od rzeczywistości i braku stabilności życiowej. Utrata gruntu pod stopami może mieć różne przyczyny, choćby nadmiar alkoholu, narkotyki czy presja najbliższego otoczenia.
- Liście roślin i drzew odzwierciedlają zmiany w naturze i przyrodzie, rozkwit i obumieranie. Piękne zielone liście znamionują spełnienie marzeń, natomiast zniszczone, kolorowe i zwiędłe troski oraz zmartwienia.
- Jeżeli śniący widzi opadające liście, to powinien odnieść tą wizję do swojego stanu zdrowia. Może to być sygnał zbliżającej się choroby, kontuzji czy osłabienia organizmu. Warto więc wybrać się do lekarza i zrobić badania kontrolne..
- Liście chore lub zniszczone przez szkodniki zapowiadają choroby skórne.
- Piękne, kolorowe kwiaty oznaczają pojawienie się pozytywnych uczuć, harmonii i miłych wydarzeń.
- Znaczenie owoców związane jest z sukcesami życiowymi, rozwojem i przyszłością człowieka. Jeżeli są zdrowe i smaczne to znak, że śniący otrzyma wynagrodzenie za ciężką i wytrwałą pracę. Owoce symbolizują też dzieci i sprawy z nimi związane.
- Zrywanie owoców z drzewa to zapowiedź przygody.
- Widok drzewa płynącego po wodzie jest wyrazem zniweczonych nadziei.
- Ścięte drzewo to symbol straconych nadziei. Ścinanie tej rośliny to znak, że zaszkodzimy sobie zuchwalstwem.
- Sen, w którym wchodzimy na drzewo, zwiastuje szczęście na różnych polach. Podobnie jest gdy śnimy o tym, że trzęsiemy drzewem. Natomiast jeśli we śnie spadamy z drzewa to znak, że będziemy musieli znosić drwiny, zostaniemy ośmieszeni.
- Siedzenie na drzewie to zaszczyt, natomiast siedzenie pod nim symbolizuje dobre wiadomości.
- Palenie drzewa oznacza żałobę. Widok płonącego drzewa lub lasu to zapowiedź kłótni w domu.
- Noszenie lub kupowanie drzewa symbolizuje kłopoty finansowe

Każde drzewo ma swoją symbolikę, którą można odnieść do charakteru i życia człowieka. Jak więc interpretować sny z poszczególnymi rodzajami drzew?

Akacja
Drzewo, którego znanych jest ponad 1000 gatunków, występuję w strefie tropikalnej i subtropikalnej całego świata, głównie w Afryce. Akacja symbolizuje komunikację, sferę intelektu, twórczość, może więc oznaczać sukcesy dla ludzi zajmujących się szeroko pojętą sztuką, studentów, uczniów.


Inne znaczenie snu:
- Siedzenie pod tym drzewem, czy spacer aleją gdzie rosną akacje, odzwierciedla pozytywne zmiany lub nadzieję śniącego na lepsze życie.
- Kwiaty akacji zapowiadają, że śniącego spotka rozczarowanie i rozgoryczenie, wielki smutek.
- Kwitnąca w zimę akacja zapowiada szczęście, spełnienie skrytych pragnień.
- Charakterystyczny zapach akacji we śnie sugeruje, że na jawie postępujemy niemoralnie, nieuczciwie i nieczysto.
- Wiele osób może zastanawiać się, jak rozumieć sen, podczas którego zbieramy liście akacji. Jest to zapowiedź lub odzwierciedlenie problemów trawiennych, może zdarzyć się na przykład na egzotycznych wakacjach przy tak zwanej „Zemście Faraona”
- Wchodzenie na drzewo zwiastuje zmiany, śniący powinien więc dobrze wykorzystać nadchodzącą „dobrą passę”
- Szum akacji zapowiada wygraną w loterii, kasynie lub u bukmachera. Radzimy jednak bardzo ostrożnie podchodzić do interpretacji tego typu snów i hazard traktować jako rozrywkę a nie sposób zarobienia pieniędzy.

Brzoza
Brzoza utożsamia czyste i naturalne życie, piękno, kobiecość, miłość. Obecność tego drzewa we śnie jest bardzo dobrym znakiem dla mężczyzny, zapowiada bowiem spotkanie wymarzonej partnerki, a jeśli śniący jest w związku, to odzwierciedla udane pożycie miłosne. Wyjątkiem są sny, w których brzoza jest zdeformowana, chora, bezlistna – dla mężczyzny to wyraz aktualnego stanu psychofizycznego bliskiej mu kobiety.

- Dla pań sen z brzozą będzie odzwierciedleniem obecnej kondycji psychiczno- fizycznej, czyli największe znaczenie ma tutaj stan i wygląd wyśnionego drzewa.
- Widok pięknej, kwitnącej brzozy zwiastuje radość i szczęście, udane macierzyństwo.
- Sennik staropolski interpretuje sen z brzozą jako wielkie, ale krótkotrwałe szczęście.
- Wspinanie się na brzozę zwiastuje szczęście.

Buk
Buk jest drzewem, które kojarzy się z siłą, pewnością siebie i pogodą ducha. Może odzwierciedlać mężczyznę o zdolnościach przywódczych, twardo stąpającego po ziemi. Dla kobiety sen z bukiem może zapowiadać poznanie takiego właśnie partnera, który będzie dla niej oparciem.

Cedr
Cedr to drzewo symbolizujące wytrzymałość, odporność, moc, siłę. Dla osób chorych pojawienie się tej rośliny we śnie będzie zapowiedzią powrotu do pełni sił. Ludzie zdrowi mogą z kolei odbierać Cedr jako symbol skutecznego przeciwstawienia się problemom, trudnościom losu lub zapowiedź spotkania z kimś znanym.
- Uschnięty, obumarły cedr zapowiada niepowodzenie w interesach lub przykrości w życiu prywatnym.

Dąb
Dąb jest symbolem męskości, siły, odwagi i mądrości. Jego widok w nocnych fantazjach jest zapowiedzią lub odzwierciedleniem dobrego samopoczucia, pewności siebie. Czasami też sen o dębię utożsamia męski autorytet, na przykład ojca, dziadka czy brata. Im większe i piękniejsze drzewo, tym lepiej dla śniącego.

Jeśli drzewo nie jest w najlepszej kondycji, sen ma negatywne przesłanie – kłopoty zdrowotne, osłabienie czy upadek autorytetu. Widok uschniętego dębu zwiastuje rozstanie z krewnym lub znajomym, w skrajnych wypadkach nawet ich śmierć.Niektóre osoby mają sny, podczas których chowają się przed burzą pod jakimś drzewem. Jeżeli jest to dąb, to znak, że wyjdą cało z opresji, które ich spotkały/spotkają. Nawet gdy pogoda jest słoneczna, siedzenie pod dębem oznacza uchronienie od zła, w tym przypadku możemy liczyć
na pomoc oddanego przyjaciela.

Według sennika staropolskiego widok dębu we śnie zapowiada korzyść i bogactwo, natomiast zeschły jest wyrazem smutnych stosunków. Ścinanie dębu jest symbolem odwagi i męstwa.

Figowiec
Jest to drzewo poświęcone greckiemu bogowi dzikiej natury, winnej latorośli i wina oraz rozpusty Dionizosowi. Roślina symbolizuje płodność, erotyzm, obfitość, kobiecość, namiętność, więc sen, w którym się pojawia ma najczęściej znaczenie czysto seksualne. W chrześcijaństwie drzewo figowe jest symbolem grzesznego pożądania i rozwiązłości.
- Jeżeli we śnie drzewo to daje smaczne owoce to zapowiedź luksusu, dobrobytu, jeśli są one niesmaczne, to znak, że czeka nas choroba i bieda.

Grab
Grab to drzewo kojarzone z wytrzymałością, wytrwałością i zdolnościami przystosowawczymi. Może odzwierciedlać osobę o silnym charakterze, zamkniętą w sobie, chodzącą własnymi ścieżkami.

Gruszka
Drzewo lub jego owoce są kojarzone z takimi znakami jak harmonia, witalność, kobiecość, obfitość. Może też być symbolem kobiety otwartej, towarzyskiej i sympatycznej. Gruszka jest symbolem stosunków miłosnych, ale może też odzwierciedlać normalne relacje międzyludzkie. Jej symbolika jest niemal identyczna jak znaczenie jabłka we śnie.

Jabłoń
Jabłoń to drzewo symbolizujące młodość, piękno, płodność, obfitość, mądrość oraz znak miłości. Jej pojawienie się w nocnych fantazjach jest więc znakomitą wróżbą, odzwierciedlającą dążenie do celu i zawarcia korzystnych stosunków życiowych.

Jabłka, czyli niezwykle popularne owoce tego drzewa mogą często pojawiać się w ludzkich snach. Jedzenie smacznych jabłek zapowiada szczęście (np. szczęśliwe zaślubiny), natomiast jeśli owoce są robaczywe, niesmaczne czy zatrute, to oczywiście niekorzystny znak, zapowiadający rozstanie i smutek.

- Jabłka przed zbiorem oznaczają postęp w interesach
- Gdy widzimy podczas snu jabłka to może to być zapowiedź wesela, zaręczyn.
- Jeżeli we śnie widzimy kwitnącą jabłoń, oznacza to postęp w interesach lub otrzymanie ważnej wiadomości.

Jodła
Jodła we śnie jest zapowiedzią poprawy naszej sytuacji życiowej czy zdrowotnej, oznacza radość, energię, nadzieję, optymizm. Drzewo to symbolizuje również potencję seksualną.

Widok jodły to zapowiedź cichego szczęścia. Gdy we śnie naszą uwagę zwracają szyszki rosnące na jodle, oznacza to dla nas miłą niespodziankę. Jeżeli szyszki znajdują się pod drzewem, wtedy to znak, że w naszym życiu przypadek odegra ważną rolę, na szczęście w pozytywnym znaczeniu.

Klon
Klon utożsamia wewnętrzny spokój, harmonię, przyjemne życie.

Lipa
Lipa to drzewo, które zapowiada odpoczynek, chwile spędzone w miłym towarzystwie. Jest to bardzo pozytywny znak dla osób, które szukają natchnienia, piękna, wewnętrznego spokoju. Szum lipy zapowieda ważne wiadomości.

Morwa
Drzewo morwa jest rośliną, która mówi o konieczności bycia cierpliwym i pracowitym. Śniący powinien więc pamiętać, że tylko dzięki wytrwałości i systematycznemu rozwojowi zbuduje fundamenty pod życiowy sukces.

Palma
To egzotyczne dla Polaków drzewo symbolizuje najczęściej luksus, bogactwo czy wypoczynek w ciepłych krajach.

Sosna
Piękna sosna jest drzewem kojarzonym z mistycyzmem i natchnieniem. Często wyraża we śnie oderwanie się od spraw ziemskich i wędrówkę w stronę duchowych wartości, głębszych refleksji nad własnym życiem. Sosna jest dobrym znakiem dla ludzi wrażliwych, kapłanów, duchownych, filozofów czy osób wierzących. Dla innych może być próbą zwrócenia uwagi na świat duchowy.

Sosna jest też znakiem informującym o tym, że śniący ma oddanych i wiernych przyjaciół.

Świerk
Świerk jest drzewem kojarzonym ze siłą i wytrwałością.

Topola
Sen, w którym głównym motywem jest topola, oznacza podążanie właściwą drogą lub zapowiedź wkroczenia na nią. Topola symbolizuje również połączenie przeciwieństw, dwoistość, poza tym ma silne powiązanie ze światem magii i zmarłych. Może oznaczać też ból i mądrość życiową, a niekiedy wojnę.

Wierzba
Wierzba nie należy do zbyt wesołych drzew, kojarzy się raczej ze smutkiem, cierpieniem, melancholią. Sen, w którym pojawia się ten gatunek drzewa może być związany z depresją i potrzebą wsparcia, rozpadem związku, uzależnieniem od alkoholu. Wierzba nad wodą symbolizuje smętne dni, a płacząca wierzba oznacza żałobę w rodzinie.

Na szczęście wierzba ma też pozytywną symbolikę odnoszącą się do magii, odrodzenia, wyjścia z pozornie beznadziejnej sytuacji. Wierzba we śnie może być znakiem, że nie wszystko jeszcze stracone i nie wolno tak szybko się poddawać.


powrót do sennika

Hasła pokrewne:

Drewno

Drewno odzwierciedla chęć ocieplenia relacji z jakąś bliską osobą.

Dzik

Dzik jest symbolem agresywnych instynktów śniącego, siły i odwagi.

Grzyby

Grzyby oznaczają dla śniącego, że będzie cieszył się dobrym zdrowiem. Wyjątkiem są sny, w których widzimy lub jemy trującego grzyba.

Kleszcze

Kleszcz we śnie jest ostrzeżeniem przed chorobą lub fałszywymi przyjaciółmi.

Kwiaty

Świeże, pachnące i piękne kwiaty odzwierciedlają dobre samopoczucie śniącego, bogactwo przeżyć. Gdy motywem snu są zwiędłe kwiaty, wskazuje to na zniechęcenie, zwątpienie.

Las

Spacer po lesie odzwierciedla dobre samopoczucie śniącego, pozytywne emocje. Zgubienie się wśród gąszczu drzew wskazuje na chaos w naszym życiu.

Lis

Lis symbolizuje przebiegłego i zdradliwego człowieka w naszym otoczeniu.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Akceptuję to