Balkon

Balkon jest elementem architektonicznym budynku, który łączy jego wnętrze z otwartą przestrzenią. Może spełniać również funkcje dekoracyjne, ale najbardziej ceni się je ze względu na rozległy widok na otoczenie. Balkony budowane były już w czasach starożytnych, a ich ślady odnaleziono między innymi w legendarnych Pompejach. Odegrały też swoją rolę w sztuce, choćby w szekspirowskim dramacie Romeo i Julia czy obrazach Francisca Goi i Edouarda Maneta. Jak więc balkon wyobrażany jest w snach, i jak takie sny rozumieć?

Nie każdy wie, że balkon symbolizuje czoło lub kobiece piersi. W tym pierwszym przypadku oznacza dla śniącego, że wzniesie się on (czoło niczym balkon góruje nad otoczeniem) nad jakimś zmartwieniem i zapanuje nad trudną sytuacją. W drugim (piersi) symbolizuje cierpliwość i wdzięk, czyli może odnosić się na przykład do zdobycia partnera.


To co może odróżniać balkony w ludzkich snach to ich stan, wygląd, a także rozciągający się z nich widok. To bardzo ważna wskazówka dla śniącego, ponieważ jeśli stoi on na ładnym, zadbanym balkonie z wspaniałym krajobrazem, może liczyć na dobrą passę w przyszłości. Zapowiada to nowe możliwości lub miłe zdarzenie. Widok z balkonu jednoznacznie jest utożsamiany z perspektywą na przyszłość, warto więc w tym kontekście próbować zrozumieć swoje sny. Łatwo domyślić się, że zapuszczony i zniszczony balkon jest odwróceniem tej sytuacji, czyli śniący nie widzi przed sobą perspektyw, obawia się przyszłości. Zdewastowany element architektoniczny może też symbolizować, że
planowane przedsięwzięcia mogą nie wypalić.

Przedstawione interpretacje tylko po części wyczerpują temat, gdyż symbolika balkonu może mieć jeszcze odniesienie do konkretnych osób i sytuacji.
- U niedojrzałych kobiet i mężczyzn motyw ten łączony jest z nostalgią za czasami dzieciństwa i beztroski.
- Gdy w śnie stoimy na balkonie, tłumaczone jest to jako zapowiedź nowej, wartościowej znajomości. Jeżeli siedzimy, może to nam podpowiadać, że powinniśmy zastanowić się nad pewnymi sprawami i podjąć w końcu trudne decyzje. To samo wyjaśnienie pojawia się w kontekście wychylania przez poręcz balkonu. Warto w tym miejscu wrócić jeszcze raz do omawianej wcześniej symboliki widoku. Jeśli podoba nam się to co jest na zewnątrz, jest to sugestia, że jesteśmy gotowi na zmiany i podejmowanie ważnych kroków. Przerażający widok za poręczą podświadomie podpowiada nam coś innego, że powinniśmy się wstrzymać i wszystko dokładnie przemyśleć.
- Na samą myśl o wypadnięciu z balkonu robi się nieprzyjemnie, dlatego w tej sytuacji zamiast słowa sen lepsze jest określenie koszmar. Może on bowiem zwiastować chorobę, wypadek lub złudne nadzieje na poprawę sytuacji.
- Prusak lub mysz na balkonie może zwiastować awanturę czy nawet sprawę kryminalną


powrót do sennika

Hasła pokrewne:

Bagno

Sen o bagnie symbolizuje pogrążanie się w problemach, jest to znak, że należy poważnie zastanowić się nad swoim życiem i postępowaniem.

Budowa

Sen o budowie jest związany z życiowymi planami i ich aktualnym stanem realizacji.

Dom

Dom symbolizuje umysł i duszę człowieka oraz jego aktualne samopoczucie.

Dworzec kolejowy

Dworzec kolejowy jest miejscem o bardzo wymownej symbolice, zapowiada bowiem diametralne zmiany w życiu śniącego.

Góra

Góry we śnie symbolizują osiąganie swoich celów, wznoszenie się na wyżyny umiejętności. Im trudniejsza droga na szczyt, tym trudniej będzie je osiągnąć.

Hotel

Sen o hotelu jest zwiastunem podróży lub podświadomie symbolizuje chęć  ucieczki od codzienności.

Kościół

Kościół we śnie sygnalizuje śniącemu, że powinien postępować zgodnie z normami moralnymi oraz własnym sumieniem.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Akceptuję to