Chleb

Co symbolizuje motyw chleba we śnie? Często symbol chleba nawiązuje do pokarmu, zarówno w sferze fizycznej jak i duchowej. Chleb to symbol zaspokojenia głodu. Jeżeli go posiadasz i dzielisz się nim z potrzebującymi, to pomnażasz swoje bogactwa. Chleb jest także symbolem szczęścia i pomyślnego okresu w życiu. To również bodziec do działania, szczególnie, że chleb jest także źródłem siły. Śniący odczuwa potrzebę związaną szczególnie ze sferą emocjonalną, a symboliczny chleb staje się pokrzepieniem udręczonej duszy.
Jeżeli we śnie pojawia się chleb, to należy zwrócić uwagę na kontekst sytuacji. Często chleb staje się projekcją głodu w sferze seksualnej . To potrzeba niezaspokojonych potrzeb, które przyjmują postać głodu seksualnego i napięcia emocjonalnego. A w jaki sposób senniki interpretują symbol chleba? Według Sennika Egipskiego, chleb zazwyczaj zwiastuje szczęście w interesach. Również ważny jest kolor oraz świeżość pieczywa. Jeżeli widzimy we śnie czarne kromki chleba, to możemy spodziewać się biedy i długotrwałej nędzy. Biały chleb symbolizuje prawdziwych przyjaciół, którzy będą sycić Twój głód w każdej dziedzinie życia. Ciepły chleb zwiastujące nadchodzącą chorobę lub pogorszenie zdrowia psychicznego. Suchy chleb staje się ostrzeżeniem przed fałszywymi przyjaciółmi. Także duże znaczenie mają czynności związane z chlebem. Na przykład niesienie chleba oznacza poniesione straty, zaś piec pieczywo to pomyślne zmiany losu.
Według Leksykonu Marzeń Sennych, w sytuacji gdy odczuwamy głód, a widzimy, że ktoś spożywa chleb, to możemy spodziewać się, że przyjaciel odniesie sukces, o którym bardzo marzyliśmy. Także stary, twardy chleb oznacza pewne problemy, które musimy rozwiązać, szczególnie, że związane są osobistą sferą życia, zaś miękkie, świeże pieczywo symbolizuje niespodziewanych gości.
Według Sennika autorstwa Pawła Zaremby, zapach świeżego chleba zwiastuje miłą i sympatyczną atmosferę w domu. Ale według Sennika Victorii Birgis, chleb oznacza wewnętrzne rozdarcie. Z jednej strony śniący odczuwa potrzebę zachowania stabilizacji, zaś z drugiej – pragnie wielkich zmian w swoim życiu. Rozdzierane kawałki chleba symbolizują nasze życie wewnętrzne.
Ciekawe, że jeżeli w śnie pojawia się nieświeży, czerstwy, spleśniały lub twardy chleb, to możemy spodziewać się trudności, straty oszczędności, fałszywych nieprzyjaciół lub niepowodzeń w interesie. To ostrzeżenie przed początkiem nieszczęśliwego okresu w życiu. Ale gdy w śnie widzimy, że zaczynamy się dzielić chlebem, to możemy być pewni, ze nigdy nie zaznamy biedy. Dzieląc się chlebem, czynimy dobro, które wynika z głębi naszego serca. A każdy dobry uczynek zwraca się w postaci spełnionych pragnień oraz życzliwości ludzkiej.


powrót do sennika

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Akceptuję to